Úvodem tradiční omluva za "lehké zpoždění" ve zveřejnění tohoto článku a fotografií,
alespoň máme o dárek víc pod stromečkem.V průběhu letošního 5. Setkání majitelů vozu Škoda 110R Coupé
jsme díky laskavosti vedení Vysoko Mýtské radnice mohli navštívit čerstvě zrenovované prostory muzea karosárny Sodomka celý týden před jeho slavnostním otevřením. Bohužel expozice nebyla zdaleka kompletní a tak jsem rád, že můžu zde na webu zveřejnit článek a fotografie Davida Fantyše, který se slavnostního otevření muzea zúčastnil. Tímto mu předávám slovo a za všecky děkuji že se s námi o tento zážitek chce podělit.
Ahoj Všichni :-)
Jako milovníku historických strojů a vůbec starých časů, mi nedalo vynechat oficiální otevírání Muzea českého karosářství, do kterého nás pan starosta Vysokého Mýta nechal nahlédnout již při našem srpnovém setkání sportovních vozidel Škoda 110R .
Hned na začátku je nutné napsat, že rozdíl mezi tím, co jsme společně viděli v srpnu a tím, co se předvádělo v sobotu 6. září letošního roku, byl zcela propastný. Při srpnovém předvedení prostor muzea jsme všichni viděli krásně zadaptované historické místnosti, připravené na instalaci exponátů. Pár modelů letadel zavěšených pod stropem a dvě vozidla pod plachtou většinu z nás určitě nenadchla. Holt všichni jsme byli tehdy natěšeni na muzeum z našeho motoristického pohledu. Asi nikdo z nás erkařů si překrásně opravené prostory až tak úplně neužil. Myslím, že hezky to napsal Radek Svěcený ve své reportáži ze srazu, že jsme shlédli staveniště těsně před dokončením a dozvěděli jsme se, kde co bude, až to bude.
Po absolvování oficiálního otevření mám ale již zcela jiný pocit a musím zcela zodpovědně napsat, že pan starosta odvedl ve spojitosti s muzeum nepředstavitelné množství práce a hodnocení ze srpna nebylo spravedlivé a objektivní. Nicméně prvotní srpnové seznámení s muzeem příliš hezky, z pohledu nadšence pro historické stroje, opravdu nevyznělo.
Aby jste neotevírali každou fotografii jednotlivě, použil Marty opět externí galerii:
Vlastní otevření muzea bylo velkou událostí. A to skutečně velikou. Náměstí Přemysla Otakara II. doslova praskalo ve švech.
Veterán club zorganizoval k oslavám oficiálního otevírání muzea spanilou jízdu veteránů. Jako první v koloně cca 25 vozidel jelo 12 vozů, na jejichž karoserii se u spodní hrany dveří nacházel štítek original Carooserie Sodomka. Teprve za nimi se zařadila další vozidla. Sám jsem, díky Zdeňkovi Hottmarovi, mohl zažít tuto jízdu na vlastní kůži, protože Zdeněk se jízdy účastnil se svojí Škodou 450 a mne vzal sebou. Zdeňku tímto ještě jednou moc děkuji.
Vozidla projela městem, spíše se tedy prodrala davy mávajících lidí, objela dvakrát náměstí a po druhém objetí vozidla s karoserií firmy Sodomka zaparkovala přímo před muzeem na vyhrazená místa. Ostatní „obyčejní“ veteráni zaparkovaly v ulici směřující k Litomyšlské bráně, kterou na náměstí v srpnu vjížděla naše kolona eRek.
Po projevech pana starosty, ředitele národního technického muzea a zástupců polických špiček, byla krátce před 14:30 přestřižena slavnostně páska a muzeum otevřelo své dveře nedočkavým návštěvníkům. A že jich bylo. První skoro hodinu bylo zcela bez šance se do souvislého proudu masy lidstva vůbec dostat. Tuto dobu jsme využili k prohlídce a fotografování vozidel karosovaných firmou Sodomka soukromých sběratelů, která dojela spanilou jízdou jako první a parkovala před muzeem.
Kolem 16 hodiny jsme se již dostali dovnitř. Bylo samozřejmě vidět, že muzeum je ještě syrové, ale vystavené exponáty rozhodně stály za to. Hned ve vstupní hale muzea je veliké informační centrum a ve vitrínách jsou vystaveny modely karosářských návrhů. Za pozornost stojí třeba karosářské návrhy autobusů. V této hale při slavnostním otevření hrál komorní band melodie, které navozovaly atmosféru doby první republiky.
V muzeu jsou vystavena vozidla po renovaci, vozidla před renovací, ale například i vozidlo zachované v zcela původním, pravděpodobně i provozuschopném stavu. Jako třeba vozidlo, kterým přímo pan Josef Sodomka ml. vezl svou dceru k oltáři, jak bylo možné se dozvědět z přehledné vysvětlující tabulky. Tyto cedulky s hezkým podsvícením ostatně lze objevit u každého exponátu.
Pro mne samotného byla lahůdkou karoserie vozidla Praga Picollo poslední série v provedení cabriolet s řezem karoserie, pro názornou představu, co znamenalo před 70-ti lety postavit karoserii. Tento exponát byl ještě o to zajímavější, protože hned vedle částečně oplechované dřevěné kostry karoserie byl umístěn shodný vůz v excelentně zrenovovaném stavu.
Asi již nemá cenu se rozepisovat o tom, že vystaveny jsou i kočáry co navrhoval Josef Sodomka st. a že v muzeu je vystaven jediný zhotovený kus Škody Felicie s laminátovou karoserií, který sice až po znárodnění, ale stejně vznikl pod taktovkou pana karosáře Sodomky, kde z vůle tehdejších mocipánů mohl dělat po nějaký čas ředitele.
Každého, kdo se zajímá o motoristickou historii lze návštěvu muzea jen a jen doporučit. To prostě musíte vidět! A nyní prosím račte vstoupit a zúčastnit se slavnostního otevření muzea prostřednictvím našich pár neumělých fotografií.
DAF